Jak pozbyć się wszy

Jak pozbyć się wszy

Pozbycie się wszy może być trudnym zadaniem. Podczas gdy istnieją zabiegi bez recepty i środki domowe, które działają dla wielu osób, istnieją również zabiegi na wszy na receptę, które są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.

Zabiegi na wszy na receptę są bezpieczniejsze niż zabiegi bez recepty

W przeciwieństwie do zabiegów na wszy bez recepty (OTC), leki na receptę zostały udowodnione, że są bezpieczniejsze. Wiele z tych leków zawiera substancje chemiczne, które są bardziej skuteczne niż zabiegi bez recepty.

Produkty te działają poprzez wpływ na układ nerwowy wszy. Konkretnie, wchodzą w interakcję z substancją chemiczną, której wszy używają do komunikacji. Ta substancja chemiczna powoduje śmierć wszy. Leki te są dostępne w lotionach, sprayach, szamponach i kremowych płukankach.

Niektóre produkty mogą wymagać wielokrotnego stosowania. Lek należy nakładać na skórę głowy i włosy, a następnie spłukać wodą. Nie należy go stosować na inne obszary ciała.

Niektóre dostępne bez recepty szampony i kremy przeciw wszom zawierają pyretroidy, które są chemikaliami wytwarzanymi przez człowieka, zakłócającymi działanie układu nerwowego wszy. Chociaż są one bezpieczne dla większości ludzi, mogą powodować podrażnienie skóry.

Niektóre leki na wszy głowowe na receptę również celują w gnidy, które są jajami wszy. Produkty te powinny być nakładane na skórę głowy, a następnie spłukiwane ciepłą wodą. Gnidy i skorupki mogą pozostać we włosach przez kilka dni po leczeniu.

Oprócz tych leków na receptę, FDA zatwierdziła również ponad-the-counter zabiegi dla wszy głowy. Należą do nich iwermektyna (Stromectol), spinosad i alkohol benzylowy (Ulesfia).

Niektóre z tych produktów, w tym iwermektyna (Stromectol), są dostępne w postaci tabletek doustnych. Są one bezpieczne dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

Lotion Malathion to kolejna opcja. Jest zatwierdzony dla dorosłych i dzieci w wieku dwóch lat i starszych. Należy go nałożyć na skórę głowy i pozostawić na około 10 minut. Po 10 minutach należy go spłukać ciepłą wodą.

Wiele z tych produktów jest dostępnych w aptekach i sklepach spożywczych. Mogą one kosztować więcej niż produkty OTC, ale są bezpieczne i skuteczne.

Środki bez recepty nie działają

Kilka badań wykazało, że środki bez recepty na wszy nie działają. Mogą one nawet powodować poważne problemy.

Jedno z badań wykazało, że nawet najbardziej skuteczne zabiegi bez recepty były tylko w około 25 procentach skuteczne w większości stanów. Badanie wykazało również, że wszy są odporne na wiele pyretroidów stosowanych w produktach bez recepty.

Zabiegi na receptę są również dostępne, ale są droższe. Nowsze zabiegi na receptę są testowane w badaniach klinicznych i zatwierdzane przez FDA.

Rid (Ivermectin), Nix (Permethrin) i Benzyl Alcohol (Ulesfia) to niektóre z dostępnych zabiegów na receptę. Koszt tych zabiegów na receptę może być różny, więc przed podjęciem decyzji o leczeniu należy skontaktować się z kasą chorych.

Istnieją również pewne produkty, które zawierają naturalne składniki. Niektóre z tych produktów zawierają olejki eteryczne. Olejki te mogą mieć nieprzewidziane skutki uboczne, więc najlepiej stosować je u starszych dzieci.

Można również stosować odżywki, które mogą działać jako bariera przeciwko wszom i pomagają zapobiegać ich ucieczce z włosów. Pomagają one również zapobiegać ponownemu zakażeniu poprzez czyszczenie przedmiotów, z którymi głowa dziecka miała kontakt w ciągu ostatnich kilku dni.

Inną opcją jest użycie grzebienia z drobnymi zębami, aby usunąć martwe wszy. Możesz również użyć gorącej wody na grzebieniach i szczotkach, aby zabić gnidy. Można również umyć odzież w gorącej wodzie w temperaturze 130 stopni F.

Istnieje również wiele over-the-counter zabiegi dostępne, w tym szampony, balsamy i płukanki kremowe. Produkty te są zazwyczaj stosowane zgodnie z instrukcją na etykiecie. Niektóre z tych produktów są pokryte plastikową torbą, aby udusić wszy.

Niektórzy twierdzą, że margaryna, masło, oliwa z oliwek i majonez będą dusić wszy. Chociaż te produkty mogą być skuteczne, nie udowodniono naukowo, że są bezpieczne.

Unikaj kontaktu głową w twarz z kimś, kto ma wszy

Trzymanie dziecka z dala od kontaktu głową w twarz jest najlepszym sposobem na utrzymanie wszy na dystans. Jest to szczególnie prawdziwe w domu, w szkole i podczas nocowania. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma wszy głowowe, ważne jest, aby je leczyć, zanim rozprzestrzeni się infestacja na innych członków rodziny.

Zakażenia wszami nie są na ogół poważne, ale mogą powodować owrzodzenia na skórze głowy. Owrzodzenia mogą przekształcić się w otwarte rany, które mogą ulec zakażeniu. Objawy mogą obejmować gorączkę, złe samopoczucie i powiększenie węzłów chłonnych.

Oprócz bezpośredniego kontaktu głowa do głowy, wszy mogą rozprzestrzeniać się z przedmiotów osobistych. Przedmioty takie jak szczotki do włosów, grzebienie, słuchawki, czapki, szaliki i kurtki mogą zostać zarażone.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy, dzieci nie powinny dzielić się osobistymi przedmiotami, takimi jak czapki, szczotki do włosów czy grzebienie. Ważne jest również, aby wyprać wszystkie przedmioty osobiste w gorącej wodzie. Jeśli przedmioty nie nadają się do prania, należy je zamknąć w plastikowej torbie na dwa tygodnie.

Najważniejszą rzeczą, którą należy pamiętać o wszach głowowych jest to, że nie żyją one długo poza skórą głowy. Wszy potrafią tylko pełzać, a nie latać. Są to maleńkie owady, które przyczepiają się do łodygi włosa przy powierzchni skóry. Nie skaczą, ale ich jaja, czyli gnidy, mogą pozostać przyczepione do łodygi włosa przez dzień lub dwa.

Wszy muszą żywić się ludzką krwią co 12 do 24 godzin. Są one wielkości ziarna sezamu.

Wszy można leczyć w domu produktem bez recepty lub lekiem na wszy przepisanym przez lekarza. Rodzice powinni pozostać przy dziecku podczas stosowania leku na wszy. Jeśli lek dostanie się do oczu, należy je przepłukać wodą.

Usuwanie gnid po leczeniu wszawicy

Pozbycie się gnid po leczeniu wszawicy jest dobrym sposobem na zmniejszenie pomyłki diagnostycznej i ewentualne uniknięcie ponownego zarażenia. Gnidy można łatwo usunąć za pomocą grzebienia z drobnymi zębami.

Gnidy to jaja wszy głowowej. Mogą być brązowe lub białe. Zwykle mają owalny kształt i przyczepiają się do włosów w pobliżu skóry głowy. Nie odpadają tak łatwo jak łupież.

Gnidy leczy się za pomocą środka chemicznego. Te zabiegi można kupić bez recepty, lub lekarz może przepisać receptę. Środek chemiczny powinien być stosowany ostrożnie, a zabieg należy powtarzać co siedem dni.

Należy również przeczesać włosy, aby upewnić się, że zabieg działa. Jeśli nie, należy zmienić środek na inny związek chemiczny. Może być również konieczne powtórzenie zabiegu za kilka dni, aby zabić wszystkie gnidy.

Jeśli stosujesz leczenie chemiczne, powinieneś użyć grzebienia z drobnymi zębami, aby wyciągnąć gnidy. Jeśli nie usuniesz wszystkich gnid, infestacja będzie postępować.

Możesz rozważyć przechowywanie przedmiotów takich jak poduszki, pościel i ubrania, które nie zostały wyprane w szczelnym magazynie przez kilka tygodni. Możesz również użyć plastikowych toreb do przechowywania rzeczy, które nie nadają się do prania.

Powinnaś również powiadomić swoje służby opieki nad dziećmi, jeśli zauważysz żywe wszy. Dzięki temu będą mogli podjąć niezbędne kroki, aby zapobiec ponownej infestacji. Możesz również powiadomić szkołę swojego dziecka.

Jeśli masz dzieci, najlepiej jest użyć środka, który jest odpowiedni dla ich wieku. Niektóre środki chemiczne nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży lub dzieci poniżej drugiego roku życia.

Domowe sposoby na pozbycie się wszy

Pozbycie się wszy w domu może być wykonane przy użyciu prostych technik, które prawdopodobnie masz już pod ręką. Używanie grzebienia i czepka pod prysznic, aby zastosować trochę oleju jest jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się głowy tych pasożytów.

Olejki eteryczne są również opcją, ale mogą być bardzo drogie. Niektórzy ludzie są na nie uczuleni. Możesz również zmieszać kilka kropli olejków eterycznych w oleju nośnym i stosować je codziennie na głowę dziecka.

W rzeczywistości udowodniono, że olejki eteryczne odpędzają wszy. Jednak nie są one zbyt skuteczne, jeśli chodzi o faktyczne pozbycie się ich.

Tę samą koncepcję można osiągnąć za pomocą wazeliny. Jest to gęsta substancja, którą można nałożyć na włosy. Po nałożeniu na włosy, trudno jest wszom przylgnąć do włosów i sprawia, że włosy są bardziej śliskie, co ułatwia ich rozczesywanie.

Inną opcją jest odżywka typu leave-in. Możesz użyć odżywki, która zawiera olejek z drzewa herbacianego, aby pozbyć się wszy.

Olej neem to kolejna opcja. Jest szczególnie skuteczny, gdy jest zmieszany z olejkiem anyżowym. Możesz również użyć go w połączeniu z metalowym grzebieniem do usuwania nitów.

Najskuteczniejszym domowym środkiem na pozbycie się wszy jest połączenie wszystkich trzech. Możesz użyć kombinacji olejków i smoczka, aby zabić wszy i ich jaja.

Grzebień z drobnymi zębami jest dobrym sposobem na usunięcie gnid i wszy. Pomocne może być również regularne przeczesywanie włosów, aby zapobiec ponownej infestacji.

Inną opcją jest użycie olejku dla niemowląt. Jeśli pozostawisz go na włosach przez noc, może on udusić wszy i jaja. Jest to szczególnie skuteczne w połączeniu z czepkiem pod prysznic.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *