Jak leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik

Czy jesteś nowy w świecie leczenia trądziku lub są doświadczeni trądzik cierpiący, istnieje wiele opcji dostępnych. Możesz używać kremów, balsamów i innych produktów do nawilżania skóry, złuszczania twarzy lub używać zastrzyków kortyzonowych w celu zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia związanego z trądzikiem.

Kwas salicylowy

Kilka zabiegów na trądzik zawiera kwas salicylowy, składnik znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. Działa on poprzez przecinanie nadmiaru oleju i martwych komórek skóry, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Pomaga również zminimalizować pory.

Kwas salicylowy występuje naturalnie w korze wierzby białej, a także jest syntetyzowany w laboratorium. Jest stosowany jako środek antybakteryjny w leczeniu trądziku i pomaga zmniejszyć stan zapalny. Znajduje się w wielu produktach do pielęgnacji skóry, w tym w preparatach do oczyszczania twarzy i leczenia punktowego.

Zasugerowano, że miejscowo stosowany kwas salicylowy może pomóc w usunięciu plam, ale należy go stosować oszczędnie. Zbyt duża jego ilość może spowodować podrażnienie skóry. Objawy obejmują zaczerwienienie, mrowienie i suchość. Przed użyciem kwasu salicylowego przetestuj go na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić, czy nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Kwas salicylowy może również zwiększyć wrażliwość Twojej skóry na uszkodzenia słoneczne. Oznacza to, że powinnaś stosować filtr przeciwsłoneczny, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Jeśli jesteś w ciąży, przed użyciem kwasu salicylowego skonsultuj się z lekarzem. Nie jest on również zalecany dla dzieci z ospą wietrzną.

Jeśli masz wrażliwą skórę, może być konieczne stosowanie kwasu salicylowego tylko na noc. Ważne jest, aby sprawdzić etykietę produktu dla instrukcji krok po kroku. Musisz również unikać stosowania kwasu salicylowego na brodawki narządów płciowych.

Kwas salicylowy jest również skutecznym lekiem na hiperpigmentację. Pomaga wyblaknąć bliznom potrądzikowym i zmniejszyć wygląd rozszerzonych porów.

Izotretynoina

Stosowanie izotretynoiny w leczeniu trądziku jest procedurą bezpieczną i skuteczną. Jednak pacjenci muszą być świadomi potencjalnych działań niepożądanych, które mogą być związane ze stosowaniem tego leku.

Izotretynoina jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu ciężkiego trądziku. Lek działa poprzez zmniejszenie liczby gruczołów olejowych i zmniejszenie stanu zapalnego. Przy prawidłowym stosowaniu izotretynoina może pomóc zmniejszyć trądzik, zapobiec powstawaniu blizn i doprowadzić do długotrwałej remisji.

Izotretynoina powinna być przyjmowana w połączeniu z innymi produktami do skóry, które pomagają przywrócić barierę ochronną skóry. Jest to ważne, aby zapewnić zdrową powierzchnię skóry. Dermatolog może przepisać izotretynoinę pacjentowi z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem.

Izotretynoina ma kilka działań niepożądanych, w tym odwracalną suchość skóry i uszkodzenie wątroby. Jednak większość działań niepożądanych nie stanowi problemu podczas leczenia. Działania niepożądane mogą być kontrolowane przy odpowiednim nadzorze medycznym.

Izotretynoina może powodować wady wrodzone u dzieci urodzonych przez kobiety przyjmujące lek. Ze względu na ryzyko, kobiety w ciąży nie powinny zajmować się lekiem.

Ważne jest, aby przed przyjęciem leku skonsultować się z farmaceutą. Również pacjenci stosujący soczewki kontaktowe powinni skonsultować się ze swoim lekarzem okulistą.

Ponadto pacjenci powinni unikać alkoholu. Ryzyko zapalenia trzustki zwiększa się wraz z nadmiernym spożyciem alkoholu. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania Tylenolu lub podobnych leków. U niektórych pacjentów może również wystąpić złuszczanie się skóry.

Izotretynoina w leczeniu trądziku powinna być stosowana, gdy inne metody leczenia trądziku zawiodły. Leczenie może trwać od czterech do sześciu miesięcy. Jednak czas trwania leczenia będzie zależał od nasilenia trądziku i tolerancji pacjenta na lek.

Zastrzyki z kortyzonu

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z opuchniętymi pryszczami, czy z trądzikiem torbielowatym, zastrzyki z kortyzonu na trądzik mogą pomóc Ci zmniejszyć zaczerwienienie i stan zapalny. Zmniejszają one również szanse na powstanie blizny. Jednak nie działają one na wszystkie rodzaje trądziku i mogą pozostawić trwały ślad na skórze.

Zastrzyki kortyzonowe na trądzik są najczęściej stosowane w leczeniu trądziku torbielowatego. Te wybuchy trądziku występują, gdy zatkane pory pękają głęboko w skórze. Powoduje to wyrzucenie gruzu do skóry właściwej, co prowadzi do pulsującego zita.

Podczas procesu wstrzykiwania, kortyzon jest dostarczany bezpośrednio do dotkniętego obszaru. Działa on poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i obkurczanie tkanek. Pomaga również torbieli trądzikowej leczyć się szybciej. To pozwala leczyć duże zits szybciej, co zmniejsza szanse na blizny.

Przed zastrzykiem, dermatolog może również zdrętwiałą skórę z miejscowym środkiem znieczulającym. Dzięki temu zabieg będzie mniej bolesny. Później pacjent nie musi robić wiele, aby pielęgnować dotknięte miejsce. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność w dotykaniu miejsca wstrzyknięcia. Jeśli pacjent dotknie zita, gdy jest on jeszcze aktywny, może to zwiększyć ryzyko infekcji.

Po wstrzyknięciu kortyzonu skóra może wyglądać na jaśniejszą w miejscu wstrzyknięcia. Normalne jest, że zastrzyk pozostawia lekkie wgłębienie, ale zwykle ustępuje ono w ciągu jednego dnia.

Hipo-pigmentacja jest również częstym efektem ubocznym zastrzyków kortyzonowych. Jest to zwykle przejściowe i występuje najczęściej u osób o średniej lub ciemnej karnacji.

Złuszczanie

Niezależnie od tego, czy cierpisz na trądzik, czy po prostu chcesz pozbyć się zaskórników, złuszczanie może być potężnym narzędziem. Może to być również skuteczny sposób na pozbycie się zaskórników. Dobrym pomysłem jest użycie delikatnego peelingu, który jest bezpieczny dla Twojego typu skóry.

Złuszczanie można wykonać za pomocą szczotki do oczyszczania twarzy, rękawic złuszczających lub ściereczki. Te środki złuszczające mogą usunąć z twarzy nadmiar sebum, brud i zanieczyszczenia. Mogą one również zawierać AHAs (alfa hydroksykwasy), które pomagają rozpuścić martwe komórki skóry i odblokować pory.

Inna metoda złuszczania polega na zastosowaniu peelingu chemicznego. Produkty te można kupić w postaci toniku lub w postaci żelu. Produkty te zawierają kwasy i enzymy, które rozpuszczają martwe komórki. Tego typu zabieg może być bardziej skuteczny niż złuszczanie mechaniczne.

Złuszczanie jest ważne w świecie pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga oczyścić zatkane pory, usunąć martwe komórki skóry i sprawić, że skóra wygląda na gładszą. Pomaga również zminimalizować blizny potrądzikowe poprzez przyspieszenie procesu obrotu komórkowego.

Najlepszą techniką złuszczania jest używanie łagodnego, naturalnego środka złuszczającego. Nowe peelingi powinnaś przetestować najpierw na grzbiecie dłoni, zanim użyjesz ich na twarzy. Nie chcesz nadmiernie się złuszczać, ponieważ może to pozostawić blizny po trądziku.

Peelingi chemiczne mogą być również skuteczne w oczyszczaniu skóry z trądziku. Produkty te są zazwyczaj stosowane za pomocą wacika. Jednak mogą one również podrażniać skórę.

Nawilżanie

Stosowanie kremu nawilżającego w ramach leczenia trądziku może mieć pozytywny wpływ na skórę. To dlatego, że nawilżacze pomagają regulować produkcję oleju. Może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i rumień.

Nawilżanie w leczeniu trądziku może również poprawić tolerancję skóry na leki na trądzik na receptę. To dlatego, że suchość skóry trądzikowej może zakłócić barierę ochronną skóry. Kiedy bariera jest zakłócona, może to zwiększyć przeznaskórkową utratę wody.

Aby znaleźć najlepszy krem nawilżający do leczenia trądziku, musisz wiedzieć, jakie są jego składniki. Na przykład, niektóre nawilżacze zawierają składniki zatykające pory, takie jak petrolatum lub metyloparabeny. Będziesz także chciał się upewnić, że produkt nie jest perfumowany. Perfumy mogą powodować podrażnienia, a jeśli masz wrażliwą skórę, unikaj bezzapachowych kremów nawilżających.

Nawilżacze do leczenia trądziku mogą również zawierać humektanty, takie jak gliceryna, mleczan sodu lub sorbitol. Humektanty pomagają przyciągać wodę ze skóry właściwej do naskórka, co zwiększa zawartość wody w skórze. W połączeniu z antyoksydantami, humektanty mogą zmniejszyć stan zapalny i rumień oraz poprawić nawilżenie skóry.

Nawilżacze na trądzik mogą również zawierać składniki przeciwzapalne, takie jak kwas salicylowy. Jednak kwas salicylowy może podrażniać Twoją skórę. Jeśli masz suchą skórę, będziesz chciała unikać produktów z kwasem salicylowym.

Oprócz humektantów i antyoksydantów, produkty nawilżające do leczenia trądziku mogą również zawierać lipidy, takie jak kwasy alfa hydroksylowe, ceramidy i cholesterol. W połączeniu z lipidami, składniki te mogą poprawić barierę skóry. Może to pomóc w zapobieganiu dalszym wybuchom.

Zapobieganie wypryskom w domu

Podjęcie odpowiednich środków ostrożności w celu zapobiegania wypryskom w domu może być kluczem do czystej skóry. Istnieje kilka różnych sposobów na utrzymanie czystej skóry, w tym dieta i pielęgnacja skóry. Te wskazówki powinny być stosowane wraz z planem leczenia.

Unikanie tłustych pokarmów może pomóc w zmniejszeniu ilości wyprysków. Dzieje się tak dlatego, że tłusta żywność może zatykać pory, powodując powstawanie białych i czarnych zaskórników. Również spożywanie diety o niskiej zawartości glikemii może pomóc w zmniejszeniu ilości wyprysków trądzikowych.

Złuszczanie skóry to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli masz suchy typ skóry. Nie jest to jednak dobry pomysł, aby używać szorstkich produktów. Odpowiedni rodzaj kremu nawilżającego może również pomóc. Dobrym pomysłem jest również unikanie stosowania balsamów lub kremów, które zatykają pory.

Prowadzenie dziennika żywności może pomóc w określeniu, jakie pokarmy mogą przyczynić się do problemu trądziku. Ponadto, spożywanie mniejszej ilości cukru może również pomóc w zmniejszeniu ilości wyprysków.

Dobrym pomysłem jest również noszenie filtrów przeciwsłonecznych podczas ćwiczeń. Powinnaś stosować krem z filtrem o szerokim spektrum działania i SPF 30. Możesz również zdecydować się na krem nawilżający bez oleju.

Warto również poświęcić trochę czasu na umycie twarzy po ćwiczeniach. Pot może zawierać bakterie wywołujące trądzik, więc umycie twarzy może pomóc w zapobieganiu powstawaniu wyprysków.

CDC zaleca dwa rodzaje aktywności fizycznej co tydzień przez 150 minut. Może to obejmować spacery, wędrówki lub podnoszenie ciężarów.

Możesz również rozważyć użycie tonera. Chociaż nie jest tak dobry jak prawdziwy cud skóry, toner może pomóc usunąć martwe komórki skóry i zmniejszyć wygląd zaczerwienienia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *